Способи очищення води від домішок

Багато хто помилково вважають, що обмеження Санпін засновані на біологічної потреби людини. Насправді, їх складають, виходячи з економічних можливостей і технічної оснащеності водопідготовки.

До того ж кожен з людей має масу індивідуальних особливостей. Що для одного підійде, то іншому завдасть шкоди: алергія, захворювання органів і т. д. Навіть якщо в нормах і враховувався вплив хімічних речовин на організм, то бралися дані для дорослої здорової людини. Дитина або люди з хронічними захворюваннями повинні обов’язково користуватися очищенням води від домішок.

Хлор врятував світу від епідемій холери. Але він є токсичною речовиною і особливо небезпечний для астматиків та алергіків. У воді можуть утворюватися сполуки з хлором – хлороформ та ін

Після всіх очищення води від домішок її подає по старих іржавих трубах, що веде до вторинного забруднення: трехвалентным залізом, іонами металів і механічними домішками.

Як очистити воду від домішок?

Для кожного випадку забруднення передбачені свої способи очищення. Головне – знати, що слід прибирати. Для цього проводять хімічний і бактеріологічний аналіз води. Максимальний результат досягається при системі з декількох фільтрів.

Механічна фільтрація

Способи очищення води від домішок

Механічні фільтри є найбільш поширеними. Вони затримують нерозчинені частинки. Воду пропускають через «сито». Розмір осередків визначає рівень очищення. У воді переважають домішки від 0,1 до 20 мікрон. Гранульоване вугілля з фракцією 0,1-1 мм здатний добре очистити воду. Але у воді присутні мікроорганізми розміром від 0,4 до 3 мікрон.

Міські очисні станції широко використовують цей метод очищення.

У квартирах механічні фільтри виконують попередню очистку, що б знизити навантаження на наступні етапи.

Іонний обмін

Являє собою сорбцію іонів: фільтруюча маса поглинає одні іони, а випускає інші. Шкідливі заряджені частинки залишаються в сорбенті, а нешкідливі опиняються у воді.

Сорбент називають іонообмінним матеріалом (іоніти). Зазвичай вони працюють на заміщення солей (натрій заміняє кальцій і магній). Вода стає більш м’якою і не утворює накипу на нагрівальних елементах. Використовуються для очищення води від важких металів і нітратів, які завдають шкоди організму.

Іонообмінна смола характеризується обмінною ємністю – можливою кількістю заміщених іонів. Її перевагою є здатність до відновлення.

Зворотний осмос

Способи очищення води від домішок

Схема зворотного осмосу

Метод заснований на використанні зворотноосмотичної мембрани. Через її пори здатні проходити тільки молекули води, а домішки залишаються на поверхні. Вода стає майже дистильованою, видаляється до 99% домішок.

Після мембрани вода подається в бак для збору фільтрату, а концентрат солей змивається в каналізацію.

Недоліком вважається повільна робота, великий обсяг води йде у відходи (для очищення 1 літра витрачатися більше 5 літрів каналізаційної води).

Електрохімічна очистка

Вода піддається дії сильного електричного струму, який викликає окислювально-відновні реакції. При невеликих фінансових витратах можна отримати воду прийнятної якості.

Метод найчастіше використовується на промислових виробництвах, а не в побуті. Очищає воду від мікроорганізмів і органічних речовин. Знати повний хімічний склад неможливо, тому ніхто не гарантує, що пройдуть потрібні реакції. Підвищується ймовірність появи небезпечних сполук.

Дистиляція

Способи очищення води від домішок

Дистиляція води

Вода піддається випаровування, а потім пару конденсують. виділяються тверді домішки і рідини, які мають іншу температуру випаровування. Вода стає чистою, але дуже дорогий. Використовують у фармацевтичній та хімічній промисловості.

У системі обов’язково повинен бути активоване вугілля для видалення низькомолекулярну высоколетучую органіку.

Кип’ятіння

Кип’ятіння є різновидом стерилізації. З води повністю видаляються мікроорганізми, які не переносять високих температур. Зручний при обробці великих обсягів води.

У побуті очищення води здійснюється кип’ятінням. Однак при своїй ефективності, є ряд недоліків:

  • зменшується концентрація солей;
  • частина води википає, а концентрація шкідливих домішок збільшується;
  • кип’ячена вода не має смаку і довго не зберігатися.

Як правильно кип’ятити воду? Якщо потрібен окріп, то достатньо довести її до кипіння. Якщо необхідна очищення води від домішок, то кип’ятять від 10 до 15 хвилин. Цього часу достатньо, що б убити всі мікроби. Однак вірус Гепатиту А гине тільки після 30 хвилин кип’ятіння.

Виморожування

Способи очищення води від домішок

Заморожена вода

Виморожуванням видаляються солі і тверді домішки. Чиста вода кристалізується швидше, ніж з домішками. Воду заморожують. Коли утворюються кристалики чистої води, то незамерзаючу рідину зливають, а лід розтоплюють.

Слід стежити, щоб вода не охолоджувалася занадто швидко, а то замерзне разом з домішками.

Слід розуміти, що повністю знесолена вода не буде корисною.

Сорбція

Вода проходить через фільтр з сорбентом, який поглинає гази і тверді домішки. Найбільш поширеним сорбентом є активоване вугілля. Він ефективний у видаленні багатьох домішок.

Активоване вугілля може бути природного і штучного походження. Вихідний матеріал піддають обробці високою температурою в присутності кисню. Для активації вугілля виробляють обробку водяною парою. Завдяки їй, сорбент збільшує палю активну площу до 1,5 тисячі квадратних метрів на 1 грам. Безліч пір різного розміру дозволяє будь-якому вигляді домішки знайти місце.

Для очищення води від домішок дуже важливою є швидкість сорбції. Вода у фільтруючій масі перебуває недовго – кілька секунд. Треба, що б домішки встигли осісти на активну поверхню. Сумлінні виробники прагнуть до збільшення часу контакту до 30 секунд. Досягається це більш товстим шаром активованого вугілля для проходження води. При купівлі фільтра обов’язково звертайте увагу на швидкість. Якщо у фільтрі 100 грам вугілля, то за хвилину він повинен пропускати тільки 1 склянку води.

Способи очищення води від домішок

Схема безреагентне знезалізнення + зм’якшення води+ сорбція (активоване вугілля)

Блок безнапірної дегазації/аерації в зборі.

Установка знезалізнення води HFI 1465 263 740. Завантаження сорбент АС і МС

Установка пом’якшення води HFS 1044 255 760. За расходомеру. Смола Lewatit (ФРН)

Сольовий бак для установки пом’якшення.

Установка сорбційна HFK 1465 263 740. Завантаження активоване вугілля.

Каналізація вільного виливу. Надає замовник.

Щит управління системою очищення. Входить в комплект п. 1

Блок знезараження UV-12

Фільтр механічного очискти Honeywell F76S 1″

Червоний — базова комплектація. Синій — додаткове обладнання.

В очищенні питної води хороші результати показав кокосове вугілля. Він використовується основними представниками фільтрованого обладнання.

Важлива фракція вугілля: чим менше розмір часток, тим більше активна площа.

Активоване вугілля видаляє органіку та сполуки хлору. Проти важких металів і бактерій він малоефективний.

Основні недоліки:

  • швидко засмічується;
  • є хорошим середовищем для розмноження бактерій – слід вчасно його замінювати;
  • бактерицидної добавкою є срібло, яке токсично у великих кількостях.

Сьогодні на ринку можна зустріти новий сорбент – карбонблок. Це спечений активоване вугілля з поліетиленом. Виходить монолітний блок з високими сорбційними властивостями. Можна досягти пористість менше 1 мікрона. Але він швидко забивається великими частками. Слід передбачити попередню очистку води від іржі, піску і глини.

Ще одним різновидом є активовані вуглецеві волокна. Це нитки в діаметрі до 10 мікрон, які в сукупності забезпечують високу швидкість очищення води. Молекула починає «заплутуватися» серед волокон і застряє. Вуглецеві волокна значно результативніше дробленого вугілля: вище швидкість сорбції, більше сила зв’язування молекул і сорбційна ємність. Вони є ідеальним варіантом для квартири, де є обмеження в просторі.

Хороша система очищення води від домішок повинна мати помірну вартість, володіти хорошими споживчими властивостями і видавати чисту воду високої якості. Слід передбачити фільтри для попереднього очищення, глибокої і кінцевої фільтрації.