Очищення води від нітратів

Нітрати є сіллю азотної кислоти, які можуть потрапити в організм людини тільки двома шляхами – з водою та овочами. Контролювати нітрати в їжі складно, а ось в воді їх можна виявити, провівши простий аналіз води. При цьому проводиться очищення води від нітратів. Якщо хімічний аналіз показав, що вміст даної речовини у воді перевищує 45 мг/л, то необхідно встановлювати фільтр.

Нітрати у воді і наслідки прийому

Очищення води від нітратів

Зазвичай нітрати можуть траплятися тільки у грунтових і поверхневих водах. Більш рідкісним, але все ж можливим варіантом є неглибокі свердловини, чия глибина не перевищує 30 метрів. В артезіанських свердловинах цієї кислоти практично не спостерігається. Потрапляють шкідливі речовини у воду з полів (у рівнинних частинах країни азотна кислота зустрічається в набагато більших кількостях у питній воді), зі стоків. Утворюються нітрати після грозових злив в полях. Є кілька ступенів токсичності нітратів, де перша ступінь – це безпосередньо нітрати, друга – утворені з них нітрити і третя – утворені з перелічених вище сполук нітрозаміни.

Тривале вживання цих речовин веде до розвитку метгемоглобінемії (характеризується недоліком кисню в дихальних шляхах, з-за чого поступово розвивається задишка, а пізніше дихальні шляхи можуть зовсім закритися). Нітрати згубно впливають не тільки на дихальну, але і на серцево-судинну систему, ШЛУНКОВО-кишкового тракту та інші органи. Дана речовина є особливо небезпечно для дітей. У маленьких дітей ферментна система ще не сформована, а потім організм просто не підготовлений до боротьби з такими забруднювачами.

Тому зазвичай встановлюють фільтри для очистки води від нітратів або вживають інші заходи по очищенню води.

Як тимчасовий варіант багато розглядають придбання бутильованої води.

Методи очистки води від нітратів

Очищення води від нітратів

Максимально допустима концентрація цієї сполуки у воді становить 45 мг/л Клас небезпечності даного забруднювача – 3, що означає помірно небезпечна речовина. Професійно очищення проводять двома способами:

  • Зворотний осмос
  • Іонний обмін з допомогою нітрат-селективних чи інших смол

Зворотний осмос вважається одним з найбільш ефективних способів очищення води не тільки від нітратних, але і інших сполук, які забруднюють воду. По суті, відбувається зм’якшення води. Іонний обмін досить ефективний у боротьбі з нітратами і деякими іншими речовинами.

Зворотний осмос

Очищення води від нітратів

Даний метод видаляє майже повністю окрім азотної кислоти також і ряд солей: сульфатів, хлоридів, гідрокарбонатів. Тобто вода знесолюється, втрачаючи мінералів. Тут криється один з основних мінусів цієї установки, так як таке очищення води не тільки змінює смак рідини, але і її якість. Вода повинна приносити користь, а зворотний осмос видає майже дистильовану воду, яка не може забезпечити воду необхідними мінералами. Але ця установка допомагає ще й у питанні знезалізнення води. Крім того, можна вибрати установку меншої або більшої продуктивності. Все залежить від показників аналізу води. Відрізняє цей метод той факт, що навіть коли відбувається стрибок забруднювачів у воді, то установка продовжує працювати на оптимальному рівні, очищаючи воду до заданого стану.

Другий мінус даної установки – висока вартість. Стандартна система для котеджів з продуктивність в 1,5 кубічних метра на годину буде далеко не всім доступна. Малогабаритний аналоги даної системи, що встановлюються під мийку, будуть коштувати на порядок нижче, але проблема в даному випадку буде вирішена лише тимчасово, так як споживач часто не вміє розрахувати ресурс даного фільтра. А тому заміна картриджа проводиться зазвичай із запізненням. В таких випадках «проскакування» забруднюючих речовин у воду неминучий.

Установка зазвичай має порівняно компактні габарити. Фільтрами в даній системі є особливі перегородки-мембрани, які пропускають воду, але затримують органічні і неорганічні з’єднання. Осмосом цей процес назвали через самого процесу: речовина проходить через напівпроникну мембрану, після чого в результаті виходять два розчину, які мають різну концентрацію. В системі створюється осмотичний тиск, завдяки якому змінюється швидкість переходу рідини крізь мембрани.

Іонний обмін

Очищення води від нітратів

Всіх перерахованих вище проблем можна уникнути простою установкою системи очистки води від нітратів на основі балонного фільтра, в якому використовується спеціальна нітрат-селективна смола. Влаштований цей матеріал так, що з води поглинаються тільки нітрати. Корисні для людського організму солі фільтром не рушають. Вартість даного методу дещо нижче, ніж зворотний осмос, але дорожче, ніж стандартне зм’якшення води.

Час від часу необхідно проводити регенерацію смоли з допомогою спеціальних таблеток. Відзначено, що використовуючи подібні фільтри, проскакування нітратів виключається повністю, завдяки автоматизації системи. В результаті цикли регенерації виробляються в заданий час без втручання з боку людини з деяким коефіцієнтом запасу.

Проводиться очищення ионообменом в два етапи:

  • Спершу очищувану воду пропускають через водень-катионитный фільтр, в якому катіони замінюються на водень-катіони.
  • Далі вода надходить у анионитный фільтр, де відбувається обмін аніонів на іони (тобто нітрати затримуються фільтруючим середовищем).

В залежності від кількості містяться у воді нітратів застосовують різні установки з різною кількістю ступенів очищення. Кожна сходинка – це два фільтра (катионитный і анионитный). Бувають одне-, двох – і триступінчаті фільтри. У перших двох застосовуються роздільні фільтруючі середовища. У триступеневої системи можуть застосовуватися окремо катионитный і анионитный фільтри або ж дані фільтруючі середовища з’єднують в одному фільтрі.

Тепер про мінуси даного способу. Перший, про який варто згадати – велика кількість реагентів і використовується для регенерації води. Крім того, дані установки – паралельно точні (вода в них рухається виключно в одному напрямку – згори та вниз). Також, якщо система не оснащена автоматичною регенеративної програмою, то споживачеві необхідно самому вираховувати час проведення регенерації, інакше смола просто перестане фільтрувати, а в окремих випадках може статися викид нітратів у питну воду. А висока концентрація речовини у воді може зробити рідина високотоксичного.

В висновок про вибір і монтажі фільтра

Установка таких систем вимагає контролю з боку фахівців, так як неправильний монтаж може привести до тому, що фільтрація води буде проходити на досить низькому рівні або зовсім не проводитися з-за похибок, допущених в ході роботи.

Крім того, перш ніж вибирати той чи інший фільтр, варто подбати про попереднє проведення хімічного аналізу води, щоб підібрати найбільш оптимальний варіант очищення води від нітратів і інших забруднювачів.