Очищення води від аміаку

Аміак є органічною сполукою, яка має специфічний запах. Це забруднювач природних, а також промислових вод. Присутній він в тваринницьких стоках і садівничих підприємств і ряду виробництв. Також він потрапляє в воду з-за порушень в процесах попередньої водообробки, коли аміак потрапляє за пару секунд до хлорування у воду з метою забезпечення тривалого знезараження. ГДК (гранично допустима концентрація) аміаку в рідині становить 2 мг/дм3.

Сьогоднішні технології очищення води від аміачних сполук мають на увазі під собою попереднє вивчення рівня кислотності, типу і жорсткості рідини. Крім іонів амонію у воді можуть, а часто і присутні також і інші забруднювачі, як, наприклад, фториди, сірководень, хлориди, сульфати та інші речовини. Перш ніж вибрати метод і спосіб очищення води від аміаку, слід провести хімічний аналіз складу води. Це допоможе у результаті підібрати оптимальний варіант очищення води від забруднювачів.

У воді зазвичай містяться дві форми: амоній і аміак. Аміак сам по собі не небезпечний, але у воді з іншими елементами він може створювати дуже токсичні сполуки, які можуть завдати шкоди здоров’ю людини. Сума аміаку і амоній складає загальний амонійний азот. Вміст аміаку, амонію, а також їх похідної у воді залежить безпосередньо від показника жорсткості води. Як правило, при рН менше 8 у воді виявляються іони амонію. Якщо рН більше 11, то у воді містяться іони аміаку. У проміжку між 8-11 містяться обидва речовини.

Ефективне очищення води від аміаку

Існує кілька методів очищення води від аміаку і амонію:

 • Найпопулярнішим у Україні залишається хлорування.
 • Біологічний метод
 • Іонообмінний метод (ІОМ) на сильно кислотному катионите
 • ІОМ на неорганічному іоніті
 • ІОМ на природному цеоліті
 • Аерація
 • Зворотньоосмотичний метод
 • Низькотемпературна дистиляція

Метод вибирають, виходячи з ряду факторів: складу води і елементів, вміст яких потрібно знизити у воді, від продуктивності установки, від витрат по експлуатації, ступеня очищення, необхідної селективності очищення і, звичайно, фінансових вкладень. Фільтрація стала найбільш ефективним методом очищення води від домішок і газів.

Фільтрація

Одним з найбільш ефективних способів очищення води вважається саме фільтрація із застосуванням імпрегнованого вугілля. Коли прибирають аміак і інші забруднювачі з води, в першу чергу приділяють особливу увагу видалення неприємного запаху і смаку. Тому варто ознайомитися з застосовуваними при фільтрації матеріалами, їх характеристиками та властивостями.

Купуючи той чи інший фільтр, попередньо уточніть, чи може він видаляти неприємні запахи з води. Особливо це стосується установок, які фільтрують стічні води.

Методи очищення стоків застосовують на сьогоднішній день комплексно, що дозволяє провести процес не тільки швидко, але і максимально якісно. Використовуються найчастіше в процесі хімічні елементи, які виробляють на основі кам’яного вугілля, який може очистити буквально будь-яку рідину навіть при фільтрації природним способом.

Найефективнішим наповнювачем фільтра при очищенні води від аміаку вважається активоване вугілля. Його застосовують на великих площах водної поверхні.

Примітно, що насипна щільність цього матеріалу вважається оптимальною для такого простого виду очищення, а адсорбція варіюється приблизно на рівні 60%, що вважається досить непоганим показником.

Для власних свердловин і великої кількості води краще встановлювати спеціальні фільтри, які підходять під очищається тип води. Для їх установки краще викликати майстрів, які знають всі нюанси своєї роботи. Невелика кількість води можна очищувати за допомогою фільтра-глечика, який має в основі вугілля, допомагає нейтралізувати аміачні сполуки. В крайньому випадку, наприклад, для акваріумів використовують спеціальні засоби і реагенти. Придбати такі реагенти можна в магазинах, які представляють фільтри різних типів і призначень, а також спеціальне обладнання, призначене для очищення акваріумів.

Ще один спосіб – низькотемпературна дистиляція, під час якої оброблювана рідина контактує зі спеціальним газом-носієм, чия температура зазвичай знаходиться в межах 80 градусів за Цельсієм. Але такий метод більше підходить для промислового застосування, так як дистильовану воду в якості пиття застосовувати шкідливо.

Також в якості реагенту може бути додана луг, яка при контакті з водою швидко розігрівається до досить високої температури. Таким чином підвищується парціальний тиск знаходиться у воді забруднювача. Так як іони амонію не розчиняються в рідині, при такому зміні тиску вивести їх з води досить просто. Але і цей метод більше підходить для великих виробництв, оскільки вимагає постійного контролю з боку фахівців, а також певних знань в цій області. Крім того велика частина перерахованих вище методів в більшій мірі дорога та вимагає певних фінансових витрат. Тому для будинків, квартир і заміських котеджів найчастіше вибирають саме фільтрацію, яка окупається швидше і розрахована для домашнього користування.

Установка водоочищення

Очищення води від аміаку

Якісні установки водоочищення включають в себе спеціальні установки і фільтри. По суті справи вода проходить кілька етапів очищення, які допомагають позбавити рідина неприємного запаху.

Але в першу чергу проводиться, природно, хімічний аналіз води. Так визначається рівень вмісту в ній аміаку і інших забруднювачів. Це дуже важливо, так як деякі фільтруючі елементи можуть просто «не працювати» в тих умови, які є у замовника (наприклад, якщо вода містить крім аміаку ще й нафтопродукти). Присутність аміаку в свердловині може зажадати спочатку зробити даний джерело води безпечним у застосуванні.

Токсичність аміачної води залежить від рівня вмісту аміаку і його похідних. Невеликі кількості небезпеки людському здоров’ю не несуть. Неприємний запах може сигналізувати про те, що у воді підвищений вміст іонів амонію. Надходять такі забруднення зазвичай з ґрунту, а тому краще користуватися глибокими артезіанськими свердловинами. В установках, в яких проводиться очищення води від аміаку, використовується метод зворотного осмосу. У такому агрегаті використовується сорбційне і сітчасте фільтруюче устаткування, а також колбово-картриджна система.

Біологічний метод

Раніше згадуваний біологічний метод має на увазі очищення води від аміаку за допомогою мікроорганізмів. Зазвичай це найпростіші, бактерії, водорості, гриби, безхребетні. Очищення води від аммиаков мікроорганізмами відбувається природним чином. Але такий спосіб очищення досить непростий, так як вимагає:

 • Застосування мікроорганізмів
 • Подальшого очищення
 • Знезараження води

Тому він залишається вельми витратним. Також він вимагає спостереження фахівців і певного контролю за процесами, що відбуваються за допомогою спеціального обладнання. Та й подальша очищення води від мікроорганізмів проводиться тільки при наявності знезаражувальних фільтрів.

Флорация і кавітація

Ще один метод очищення води – флотація, кавітація. Це сучасні технології, які передбачають ретельний вибір реагенту. Застосовуючи подібну методику, не тільки віддаляється аміак, але і відбувається знезараження води. Крім того, що перебувають у воді зважені частинки, відпрацьовані субстанції можна таким способом роздрібнити і подрібнити, перш ніж перейти до інших етапів очищення води. Примітно, що кавітацію здійснюють з допомогою біосировини. Даний метод знайшов своє застосування як в побуті, так і в промислових умовах.

Аерація води

Очищення води від аміаку

Аерація води вважається одним з найбільш популярних способів очищення води. Вона рятує не тільки від аміаку, але також і від заліза, метану та інших сполук. По суті, йде процес дегазації і окислення розчинених в рідині речовин. Цей спосіб застосовують у побуті – для будинків і котеджів.

Для очищення води від аміаку використовують зазвичай спеціальні насоси дозатори. Це спеціальні апарати, які нагнітають повітря в окислювальний бак (або аэрационную колону) з допомогою компресора. Одними з найважливіших частин цієї установки вважаються датчики потоку, газоотделительный клапан (через нього виводиться надлишок повітря разом з виділеними газами), система управління і невеликі компресори.

Етапи очищення води

Під етапами очищення води розуміється водопідготовка. Залежить їх кількість від вихідної якості води. Сучасні фільтри дозволяють видаляти багато домішки у воді, розчинені гази, мікроорганізми та інші забруднювачі в кілька етапів:

 1. Попередня очистка має на увазі під собою вилучення механічних домішок, як, наприклад, пісок, волокнисті включення, яйця гельмінтів та інше. Використовуються в даному випадку найчастіше сітчасті і патронні фільтри. Прикладами можуть стати фільтри фірми Honywell або Pentek.
 2. Демангация і знезалізнення – процес видалення з води метану, марганцю, сірководню, заліза та інших домішок і газів. У їх числі звичайно і аміак. Але варто уточнювати у компанії, яка займається розповсюдженням фільтрів. Вживане обладнання: аераційна колона, повітряний компресор, воздухоотделительный клапан, датчик потоку, фільтрувальне середовище, корпус фільтра, керуючий багатоходової клапан. В установці нагнітається повітря, який разом з водою надходить в аэрационную колону, де відбувається окислення та дегазація. Проходячи через фільтруючий матеріал, окислені речовини залишаються на ньому, а надлишок газів і повітря виходить через клапан. Варто відзначити, що фільтруючий елемент змінюється лише раз на 4 роки.
 3. Наступний етап – зм’якшення. Вода, проходячи через фільтруючий елемент, втрачає солі жорсткості. Говорячи про жорсткості води, мається на увазі рівень рН. Зазвичай застосовується метод іонного обміну. Фільтруючим елементом є насичена іонами натрію смола. Заміну проводять раз в 4-5 років.
 4. Тонка очистка води має на увазі очищення води від механічних домішок, які залишилися від попередніх етапів очищення – дрібного фільтруючого елемента, а також проводиться процес кондиціонування. Під останнім мається на увазі запах, присмак, кольоровість, каламутність. Для такого типу очищення використовують зазвичай патронні фільтри. Прикладом може стати американська фірма Pentek, яка виробляє картриджі такого типу. Заміну картриджів здійснюють по-різному – від одного місяця до року. Строки можуть коливатися в залежності від інтенсивності користування фільтруючим елементом.
 5. Знезараження води. На цьому етапі видаляються мікроорганізми, які несуть шкоду здоров’ю людини. Використовуються для цієї мети або хімічні методи, які фізичні. Хімічні йдуть із застосуванням реагентів, а фізичні – за допомогою кип’ятіння, УФ-променів або ультразвуку. Примітно, що установки для знезараження можуть коштувати дорого, але їх застосування більш безпечно для здоров’я людини, ніж реагентів.
 6. Питне водопостачання, при якому готується вода з якістю очищення до 99%. Але це далеко не дистильована вода, так як подібні установки мають спеціальний елемент, що насичує вже очищену воду необхідними елементами. Яскравий представник такої установки – Atoll. Найчастіше установку монтують під раковиною. Принцип дії – зворотний осмос.

Якість води безпосередньо впливає на здоров’я людини. Це вже доведено вченими. За їхніми даними, близько 80% захворювань на землі пов’язано саме з неякісною, а часом і зовсім отруює організм водою. Саме тому варто споживати тільки фільтровану воду. Але займатися самостійною установкою подібних агрегатів краще не варто, так як фільтрація може бути практично нульовий. Виняток становить фільтр-глечик, у якому заміна фільтруючого елемента зведена до простої зміни картриджа.