Методи очищення води від нафти

Очищення води від нафтопродуктів може складатися з фізико-хімічних, хімічних, механічних і біологічних засобів. Використання кожного методу залежить від масштабів і першоджерела забруднення, обсягу нафтових викидів.

Механічне очищення

Методи очищення води від нафти

Механічна очищення складається з відстоювання і подальшої фільтрації забрудненої води з використанням нефтеловушек, бензомаслоуловителей або ручним методом. Всі вони засновані на здатності нафти не змішуватися з водою, а створювати масляна пляма. Її збирають в поліетиленові пакети з подальшою утилізацією – спалюванням.

Механічною очисткою можна видалити до 75% нерозчинних нафтопродуктів. Це не достатньо для ефективного очищення води.

Основним недоліком методу є забір води разом з тонкою нафтовою плівкою. Добре зібрати нафтопродукти можливо тільки при товстому шарі, що трапляється тільки при великих техногенних катастрофах.

Хімічне очищення

Методи очищення води від нафти

Очищення активним киснем

Хімічна очистка передбачає обов’язкове використання х, які хімічних домішок, що реагують з нафтопродуктами. В ході хімічних реакцій утворюється нерозчинний у воді осад, що легко видаляється механічної фільтрацією. Ефективність видалення розчинних домішок – 25%, нерозчинних – 95%. Хімічна очистка заснована на одному з двох методів:

  • провокування освіти масляної плями, використовуючи емульгатори емульсій з води і нафти або поверхнево-активних речовин (ПАР);
  • поглинання нафтопродуктів адсорбентами: оксид алюмінію, алюмосилікати.

Другий спосіб використовується під час локального розливу нафти і має ефективність – 98%.

Фізико-хімічна очистка

Методи очищення води від нафти

Встановлення фізико-хімічної очистки стоків

Фізико-хімічна очистка включає коагуляцію, адсорбцію, окислення, екстракцію та інші методи очистки. Відбувається вилучення тонкодисперсних розчинених домішок, а так само розпад органіки.

Для адсорбції часто беруть подрібнений активоване вугілля дрібної фракції. Його наносять рівномірним шаром на пляму, що перешкоджає його збільшення. Змішалася з водою нафту прилипає до частинкам вугілля і легко видаляється. Суміш вугілля та нафти добре горить, що полегшує подальшу утилізацію.

Використовують пінополіуретан з високою ступенем поглинання. Він вбирає в себе в 20 разів більше нафтопродуктів, ніж власна вага.

Виливають на нафтова пляма рідкий парафін. При затвердінні він вбирає в себе нафтопродукти і легко видаляється механічним шляхом.

Зниження токсичності і руйнування біохімічного складу нафти можна досягти, використовуючи емульгатори і ПАР. Нафта переходить в емульсію і швидше розпадається.

У боротьбі з нафтовими плямами ефективний ферримагнитный порошок ФЕР-3 з оксиду заліза. Плівка набуває магнітні властивості і збирається спеціальної пасткою. Спосіб володіє технічними та екологічними перевагами, але не поширений через відсутність широкого розповсюдження спеціальних порошків.

Були проведені лабораторні дослідження з порошком ФЕР-3. Час сортування склала 5-15 хвилин. Видаляється до 80% нафтової плівки. Утворені великі глобули збираються механічно. Завдяки плинності суспензії її відновлюють сепарацією.

Біологічний метод

Методи очищення води від нафти

Біологічне очищення є найбільш поширеною у видаленні нафтопродуктів з води. Використовуються особливі мікроорганізми, які поїдають нафту. Сьогодні знайдено більше 1 тисячі простих організмів, які живляться різними вуглеводнями.

Наприклад, дріжджі Candida харчуються нафтовими парафинами. У підсумку виходить великий обсяг біомаси з великою концентрацією вітамінів і білка.

Популярними біологічними засобами є препарати «Деворойл» і «Ленойл». Вони ефективні в розкладанні нафтопродуктів, які присутні в ґрунтах і водоймах.

«Деворойл» складається з 5 видів дріжджів і бактерій, здатні окислювати вуглеводні. Кожен вид ефективний боротьбі з певною фракцією нафти. Їх набір дозволяє рівномірно обробляти всі фракції. «Ленойл» складається з асоціації мікроорганізмів.

Обидва препарати мають широкий вплив на вуглеводні і легко впроваджуються у нафтовій шар, повертаючи нормальні процеси аерації.

Уфимський науковий центр проводив порівняльну оцінку ефективності препаратів з закордонними аналогами. Торф і чорнозем «Ленойл» очищав краще закордонних біопрепаратів. Добрі результати досягнуті при великій концентрації забруднень і подальшою утилізацією.

В обох препаратах введені особливі добавки для активації деструкції нафти. Мікроорганізми не є токсичними і патогенними, легко пристосовуються в солоній середовищі, розкладають розчинені і нерозчинені компоненти нафти. Час нейтралізації незначне, а самі мікроорганізми не вимиваються дощами і під час паводків.

Використання «Деворойл» і «Ленойл»

Препарати легко використовувати. Перед безпосереднім нанесенням на грунт або водну поверхню розводять суспензію. Температура поверхонь повинна бути більше 5 градусів. Розчин вливають або розпилюють над місцем забруднення.

В результаті очищення води від нафти утворюється легкоразлагаемый білок і нетоксичні продукти, які не слід утилізувати. Аборигенна мікрофлора без труднощів засвоїть відпрацьовані бактерії і продукти їх життєдіяльності. Почне утворюватися гумус або донний мул. Результат очищення може доходити до 99%.

Необхідну кількість препаратів буде залежати від виду поверхні та концентрації забруднення. Час очищення – 1 місяць.

Ленойл і Деворойл – екологічно безпечні препарати, так як при їх використанні утворюються нейтральні продукти, які не завдають шкоди навколишньому природі. Сьогодні вони взяті на озброєння у багатьох країнах СНД для очищення природних і штучних водойм, а так само санації грунту.