Фільтрація жорсткої води

Якщо через місяць після придбання на чайнику утворився наліт, то пора задуматися про жорсткості води. Чайник можна поміняти, а от своє тіло – ні. Придбання фільтра для жорсткої води має свої особливості.

Чим небезпечна жорстка вода?

Фільтрація жорсткої води

Жорстка вода

Жорсткість води прийнято вважати загальна кількість іонів кальцію і магнію, які присутні у воді. Як же вони туди потрапляють? Природні води проходять через шари доломітів, гіпсу або вапняку. Кальцій переважає у воді з низькою мінералізацією.

Деякі вважають, що жорстка вода небезпечна тільки нагрівальним приладам і створюють незручності при використанні миючих засобів. Але якщо бути більш уважним, то можна відзначити скорочення терміну служби одягу та постійні білі плями на змішувачі.

Організм людини так само страждає від надлишку іонів кальцію і магнію. Волосся і шкіра стає сухою і стягнутими. Починають утворюватися з солей камені.

Сьогодні часто можна почути про дефіцит кальцію в організмі. Може тоді не слід пом’якшувати питну воду? Медики рекомендують заповнювати кальцію з допомогою продуктів харчування. Наприклад, 1 склянка молока має жорсткість 60 мг-екв/л і замінить за змістом кальцію 4 літри води.

ВООЗ не обмежує жорсткість питної води. Хоча маса досліджень вже підтвердила взаємозв’язок жорсткої води і стану серцево-судинної системи. Вважається, що наведених даних мало для затвердження провини жорсткої води в захворюваннях серцево-судинної системи. Аналогічно не доведена і користь води з великим вмістом іонів кальцію і магнію. Однак м’яка вода смачніше жорсткою і п’ється приємніше.

Пом’якшення води в побутових умовах

Найпоширенішим і доступним способом є кип’ятіння. Але вода після нього втрачає багато корисні речовини. Наші бабусі використовували соду: на відро води 2 чайні ложки. Все ретельно перемішують і чекають появи осаду. Жителі Стародавньої Греції використовували грубну золу. Сьогодні наука значно просунулася вперед. Фільтри для жорсткої води значно полегшують життя сучасним людям.

Спеціальні солі

Деякі солі здатні умягчить воду. Для посудомийних машин вони є обов’язковим пунктом експлуатації. Вони продовжують термін служби побутових приладів в кілька разів. Сучасні моделі обладнані системою оповіщення для нагадування господарям про використання умягчающей солі.

Магнітний фільтр для жорсткої води

Фільтрація жорсткої води

Магнітний перетворювач жорсткості води

Магнітні фільтри не використовують хімічних реагентів – основний їхній плюс. Вода піддається впливу магнітного поля від кілька магнітів. Крім іонів кальцію і магнію відбувається видалення інших домішок. Виробники фільтрів запевняють в їх ефективності.

Наочно ефект магнітного поля проявляється в котелень. На трубах утворюється пухкий шар, який видаляється дуже швидко і легко.

Сьогодні на ринку існують спеціальні насадки для душу на основі магнітного поля. У рекламі говориться, що вода збагачується вітаміном С, ароматизується, фільтрується від хлору і ставати м’якою. Змінюється ступінь розбризкування, що веде до скорочення витрат води. Вартість насадки на душ невелика.

Глечик-фільтр для жорсткої води

Система пом’якшення води складається з ємності зі змінним картриджем. Є простим і економним варіантом очищення питної води від солей жорсткості. Фільтруючої масою у картриджах є активоване вугілля.

Іонообмінні пом’якшувачі

Фільтри для жорсткої води можуть бути засновані на іонному обміні. Зазвичай пристрій складається з двох ємностей. Одна з них заповнена іонообмінної смолою, а інша – сольовим розчином. Вода спочатку проходить смолу, яка видаляє солі магнію і кальцію. Далі її направляють в ємність з сольовим розчином. У ньому відбувається заміщення видалених іонів іонами натрію.

Зворотний осмос

Фільтрація жорсткої води

Фільтри зворотного осмосу давно заслужили надійну репутацію. В процесі очищення вода стає м’якою. Фільтри працюють за принципом природного осмосу. Воду пропускають через напівпроникну мембрану з високо концентрованого розчину із заниженим вмістом домішок. Важливо забезпечити тиск вищий, ніж осмотичний в обох розчинах. На мембрані залишаються всі домішки, включаючи солі кальцію і магнію. Вода стає більш м’якою.

Недоліком системи зворотного осмосу є видалення не тільки шкідливих домішок, але і потрібних для організму.

Оптимальна жорсткість

Що б пом’якшити воду в деяких випадках потрібні значні витрати. В європейських країнах зм’якшенню підлягає не вся вода і її споживання значно менше. Наприклад, в добу одній людині потрібно 190 літрів води, а в Україні – 400 літрів. Там передбачають розгалужену проводку комунікація, що б витрати на водопідготовку були мінімальними. Пом’якшена вода направляється в контур гарячого водопостачання, значно продовжуючи термін експлуатації котла. Холодна вода за кордоном повинна мати твердість до 4 мг-екв/л При змішуванні гарячої і холодної води виходить середня жорсткість близько 2 мг-екв/л. Вода для поливу газонів і в бочках унітазу не фільтрується від солей жорсткості.

У Україні вода повинна відповідати ГОСТ 2874-82. У ньому передбачено показник жорсткості 7 мг-ек/л. Але в примітці зазначено, що це вимога для води, яка не оброблялася. При більшому значенні жорсткості труби мають менший термін служби через вапняного нальоту. При низької жорсткості починають піддаватися корозії всі контактуєчі металеві поверхні. Сьогодні спостерігається тенденція використання пластикових труб, які не іржавіють і можуть без проблем передавати м’яку воду.

Огляд популярних моделей

«Гейзер» для пом’якшення води

Фільтруючої масою у фільтрах «Гейзер» є спеціальний матеріал – «Арагон». Він затримує сполуки хлору, органіку і хімічні домішки. Додатковим впливом є бактеризація і збереження важливих для людини мікроелементів. «Арагон» легко і швидко відновлюється в побутових умовах, що дозволяє економити на витратних матеріалах.

Триступеневий фільтр Гейзер ЗИВЖ

Спочатку вода проходить поліпропіленовий картридж для видалення механічних домішок. Регенерації не підлягає, служить від 4 до 6 місяців.

Далі воду піддають фільтрації від хімічних домішок. При періодичному відновленні служить до 2 років.

На третій стадії відбувається підвищення органолептичних показників. Час роботи – близько 1 року.

Вартість системи – 700 – 1000 грн.

Фільтр для жорсткої води Аквафор

Фільтрація жорсткої води

Фільтр Аквафор

Особливістю є врахування територіальної приналежності. В системі максимально передбачені місцеві особливості води. Відбувається видалення хімічних сполук, органіки і бактеріологічних домішок.

Системи компактні і легкі у використанні. Висока швидкість фільтрації. Для економії води виведений окремий кран для питної води. Вартість від 1 до 3 тисяч грн.

Окремо можна відзначити Акафор Модерн – насадка на кран з набору різних сорбентів і високою продуктивністю. Гранульовані і волокнисті сорбенти підвищують ефективність очищення в боротьбі з хлором та іншими небезпечними забруднювачами. Існує можливість у будь-який час від’єднати від крана. Термін експлуатації близько 3 років, вартість – 700 грн.

Фільтри для жорсткої води Бар’єр

Фільтри «Бар’єр» глека типу видаляють хімічні сполуки та механічні домішки. Випущена спеціальна серія для пом’якшення води. Проте вона не дуже ефективна при використанні дуже жорсткої води.

«Екстра», «Еко», «Смарт» — невеликі пристрої з лійкою близько 1 літра. Коштують від 150 до 350 грн. Ресурс картриджа – 350-500 літрів. У моделі «Смарт» вбудований лічильник для вказівки часу зміни картриджа.

«Експерт стандарт» — система фільтрації води з декількох ступенів очищення. Компактний пристрій можна монтувати в будь-якому місці. В 1 секунду фільтрує близько 2 літрів води. немає обмеження в терміні придатності системи.