Очищення стічних вод: приватний будинок і населений пункт

Наявність організованої подачі води в приватному будинку вважається ознакою комфорту. Якщо є водопровід, то слід передбачити відведення використаної води з подальшим очищенням. Власники повинні подбати про монтаж системи очищення стічних вод.

Сьогодні екологічна ситуація погіршується. Може настати момент, коли утворюється дефіцит чистої питної води: каналізаційні відходи забруднюють підземні води та поверхневі водойми.

Стічні води

Очищення стічних вод: приватний будинок і населений пункт

Стічні води

Стічними водами називають воду, забруднену в ході промислової або побутової діяльності людини. Вода від дощу і танення снігу так само вважається стічної.

Забруднення стічних вод

Для ефективного очищення слід знати, що слід видаляти. Існує такі типи забруднень:

 • мінеральні – неорганічні домішки (грунт, солі);
 • органічні – відходи життєдіяльності рослин і тварин;
 • біологічні – мікроорганізми.

Стічні води майже завжди містять всі наведені вище типи забруднень, а ставлення до органічних мінеральних – 3:2. На концентрацію біологічних забруднень впливає навколишнє середовище і види стоків.

Нормування очищення стічних вод

Обладнання підбирається таким чином, що б забезпечити якісну переробку. Точні обмеження щодо концентрації різних домішок передбачені тільки в промисловому виробництві. Наприклад, очищення стічної води від заліза повинна забезпечити його кількість до 0,1 мг/л.

Сьогодні законодавством наведені допустимі значення домішок для стічних вод, які скидають у відкриті водойми. Але при візиті екологічних інспекторів можуть бути пред’явлені вимоги до стоком, що викидаються на поверхню грунту. Пояснюють це тим, що вони все одно потрапляють у водойми. Якщо стічні води скидаються на рельєф, то страждає прилегла територія. Господар сам повинен прагнути до максимальної очистки скидаються води.

Очищення побутових стоків

Очищення стічних вод: приватний будинок і населений пункт

Як відбувається процес очищення

Сьогодні очищення побутових стоків дає можливість використовувати очищену воду повторно. Для харчових цілей вона не підійде, але для господарського використання (полив, миття дороги і авто) цілком стати в нагоді.

Очищення стічних вод відбувається наступними способами:

 • механічна фільтрація та відстоювання;
 • обробка води бактеріями;
 • з використанням реагентів;
 • фізико-хімічні методи: адсорбція, коагуляція та ін.

Механічне очищення

Механічні методи є початковим етапом очищення. У його процесі відбувається видалення великих частинок, пропускаючи через фільтри грубого очищення і метод відстоювання.

Очищення побутових стічних вод відбувається на 60%. В промисловості, особливо нафтопереробки, поширене відстоювання. Механічні способи не затратні і прості у використанні. Виділяють:

 • проціджування;
 • відстоювання;
 • фільтрація.

Стічні води природного походження (від дощу і танення снігу) засмічені крупнодисперсными домішками. Механічна очистка передбачена у всіх зливових каналізацій.

Біологічний метод

В основі біологічного способу лежить природна здатність води самоочищатися. Існує різні варіанти біологічної очистки:

 • Біофільтри – вода проходить фільтровану крупнодисперсний масу (щебінь, пісок) заселену колоніями бактерій. Наприклад, поле аерації або фільтраційний колодязь. Бактерії створюють плівку, яка викликає биоокисление.
 • Біопрудах – природний або штучний водойму до метра в глибину, що б забезпечити хороший прогрів сонячними променями. Засновані на проходженні природних процесів – анаеробно-аэробны. У ставках живуть мікроорганізми, що харчуються органікою. Використовуються для доочищення після механічного відстоювання і біологічного очищення з допомогою биофитров. Кисень може надходити природним шляхом або нагнітатися штучним.
 • Аеротенки – ізольовані ємності з штучної подачею кисню. Застосовують активний мул з різних бактерій і найпростіших організмів. У процесі свого розмноження вони харчуються всієї існуючої органікою.

Фізико-хімічні методи

Для побутових потреб майже не використовують ці методи очищення стічних вод. Найбільше поширення вони одержали в промислових спорудах.

Наприклад, коагуляція підвищує результативність осадження, так як утворюються більш важкі частинки. Популярна і адсорбція, яка відділяє шкідливі домішки.

Хімічні методи спрямовані на знезаражування стічних вод обробкою хлором, марганцівкою і т. д.

Вибір побутових очисних споруд

При монтажі каналізації важливим моментом є вибір очисних споруд. Необхідно керуватися певними правилами:

 • конструкція повинна бути надійною і довговічною, термін експлуатації дорівнює терміну використання будівлі;
 • установка повинна вимагати мінімальне обслуговування і просте використання;
 • повинно бути забезпечено максимальне якість очищення стічних вод;
 • система повинна справлятися з подаються об’ємом стічних вод.

Очищення стічних вод міста

Очищення стічних вод: приватний будинок і населений пункт

Очищення стічних вод промислових підприємств

В міських стічних водах безліч залишків їжі, органіки, патогенних бактерій, личинок, черв’яків і т. д. Очищення стічних вод складається з кількох ставків, у яких відбувається осадження, нейтралізація і аерація стоків.

На першому етапі стічні воду проходять ставки для осадження. Відбуваються анаеробні процеси з виділенням метану, аміаку, діоксиду вуглецю та ін Біогази можна використовувати в якості палива. При їх потраплянні в атмосферу, відбувається забруднення повітряних мас та появи «парникового ефекту». Слід прагнути максимально зібрати виділяється газ і ефективно використовувати.

На другому етапі у верхніх шарах води починається аерація, а біля дна все так само йдуть анаеробні процеси.

Завершальним етапом ставати аерація. В 2 рази збільшують займану водою площа, в якій безліч одноклітинних водоростей зеленого кольору.

Слід послідовно розташовувати ставки для очищення стічних вод. Підбирається спеціальна рельєфна місцевість, що б забезпечити самостійне пересування води. Глибина ставків не перевищує 1 метра, що б забезпечити біологічну активність мулу по всьому об’єму.

Для населеного пункту з чисельністю 1 000 чоловік достатньо 300 квадратних метрів ставків. Для зниження площі допускають поглиблення з періодичним перемішуванням мулу. Відстійники можна назвати біологічними реакторами: відходи розкладаються і виходить горючий газ.

Прискорити процес розкладання можна перемішуванням осаду на дні водойми. Виділений газ прямує в трубу на дні і піднімається до поверхні у вигляді бульбашок, заважаючи іл.

Для переробки стічної води в літній період достатньо 20-25 днів. На 1 кубометр виділеного газу утворюється 3 кілограми твердого осаду. Його періодично слід прибирати.

В біореакторі гине до 90% патогенних бактерій і мікробів, осідає більше половини твердих домішок і металів. У ньому встановлюється рівновага між виділенням газу і подачі стічної води. Анаеробні відстійники не містять водоростей, але мають особливі бактерії для осадження металів та переробці сірчаних сполук.

Далі у відкритих ставках відбувається зміна біохімічних процесів та існуючих живих організмів. Ростуть водорості і з’являється фітопланктон. Одноклітинні водорості живлять бактерії киснем, які вживає зоопланктон. він переробляє залишилася розчинний метал, а так само служить кормом для риб і мінеральною підгодівлею рослин.

Після відкритих водойм вода йде в штучний. Її вже можна використовувати для розведення риби або поливу. Для підвищення концентрації кисню перед скиданням води в струмки її пропускають через систему порогів.

Температура повітря впливає на протыкаемые процеси. При низьких температурах вони зупиняються, іл осідає на дно.

Наведена система працює добре, але більш ефективна біологічна очистка вищими рослинами.

Очерет, очерет та осока виробляють ферменти, які значно прискорюють розкладання забруднень і очищають воду від бактерій. Існують рослини, які беруть участь у розщепленні синтетичних пестицидів і гербіцидів. У Голландії поширені системи очищення стічних вод з використанням вищих рослин.

Ландшафтна організація очисних споруд в Швейцарії виконано органічно і привабливо.